Hakkımızda

Bal. birçok insanın severek tükettiği lezzetli ve aynı zamanda sağlıklı besin maddelerinin başında gelmektedir.


Balın insan sağlığına faydalarının  bilimsel olarak ispatlanmış olmasının yanında Kur'an'da bizzat ismen Nahl suresinde geçmesi oldukça dikkat çekicidir. (Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar.Onda insanlar için bir şifa vardır".(Nahl : 16/69)


Son zamanlarda popülaritesi artan balı tüketirken nerden aldığımıza ve hangi çeşit bal olduğuna daha çok dikkat etmemiz lazım. Kalite kontrolü de balı tadarak veya bakarak yapılamayacağından; organik olduğuna, üretimi aşamasında şeker ve türevlerinin kullanılmadığına, zengin bir floraya sahip yüksek rakımlı  bölgelerde yetiştirildiğine  dikkat etmek gerekir.

 

 


 Burada güvenilir kurumsal kimliği ile bir patent sahibi kuruluşların gıda labaratuarlarında yapılacak olan testler bize en doğru fikri verecektir.

 

 


Bütün bunlar balın kalitesini incelediğimizde bize,  ilk olarak hangi bölgenin balı olduğuna bakılması gerektiğini öğretir . İşte tam da burada Pervari'nin adının anılması artık kaçınılmazdır. Siirt'in 90 km uzağında yer alan dağlık sarp ve yüksek bir coğrafyaya sahip ilçesi Pervari, balı ile yıllardır kendinden söz ettirmektedir. Markalaşma amacıyla sürdürülen girişimler anlamlı bir sonuca ulaştırılmadığından pervari balı hak ettiği değeri yeterince görememekte ve üreticileri bu durumdan yılladır şikayetçi.

 

 


Labaratuarda test imkanlarının oluşması ile  bu durumun önüne geçilebileceği fikri ŞEHRİBAL olarak bizde ilk uyandığı zaman Türkiye'nin en saygın araştırma kurumu olan TÜBİTAK'ın yanında Muğla Sıtkı Koçman ve  Hacettepe Üniversiteleri ile labaratuarlarında numuneleri analli etme ve analiz sonuçları ile sertifikaları temin konusunda yaptığımız ön anlaşmalar çerçevesinde Pervari balının marka değerini oluşturup korumanın ilk adımları atılmış oldu. 

 

 


Had safhada zengin bir floraya sahip, 3000 metreye ulaşan yüksek dağlarda ve yaylalarda, tamamen doğal, organik olarak üretilen Pervari karakovan balı, lezzetli olduğu kadar  bir çok hastalık için de şifa kaynağıdır. Bütün ballar arasında iddialı bir konuma sahip olan bu balın üretimi sırasında arı,  kendi peteğini kendisi örüp 8 ay gibi bir süre zarfında suni hiçbir etkiye maruz kalmadan binlerce çeşit çiçekten  (bu çiçek çeşitlerinden bazıları: Yonca, Sığır dili, Fiğ, Engerek otu, Geven, Ada çayı, Kekik, Peygamber çiçeği, Ballıbana, Zahter..) beslenerek bu balı üretmektedir. Bu eşsiz karakovan balının,  markalaşma ve tanıtım ayakları işlevsel olarak devreye sokulduğunda dünya çapında hatırı sayılır bir rağbet görmesi sürpriz olmayacaktır.

 

 

 


Güvenilir ve kurumsal kimliği ile ŞEHRİBAL, Pervari karakovan balının markalaşması ve tanıtımını üstlenirken; Türkiye'nin önde gelen kurumlarının labaratuarlarına her partiden numuneler göndererek  (Tübitak, Hacettepe Üniv, Muğla Sıtkı Koçman Üniv.) tüketiciye balın en iyisini, aynı zamanda belgelendirerek sunmaktadır.